Állatok támadása
A macskák általában meg tudják magukat védeni más állatokkal szemben. Néha azért előfordul, hogy kutyáktól, rókáktól vagy sünöktől sebet szereznek. A legvalószínűbb azonban az, hogy más macskák okozzák sérüléseiket, akár házon belül, akár házon kívül, a területbirtoklási harcok során. Gyakran igen nehéz megtalálni a szúrt seb helyét a macska bundájában, közvetlenül a verekedés után. A macska-AIDS és leukózis két olyan fertőző betegség, amelyet így kaphatnak el az állatok egymástól. A macska-AIDS többnyire harapott sebek utján terjed. Vérvizsgálattal megállapítható, nem kapott-e fertőzést a sérűlt állat.
Állatorvosi és otthoni teendők
¤ A fertőzés elkerülését segíti, ha a sebet naponta egyszer-kétszer hidrogén-peroxiddal kitisztítjuk. Van, amikor a sebek szépen gyógyulnak, ám előfordul, hogy tályogok alakulnak ki bennük.
¤ A tályogok általában 3-7 nappal a verekedés után jelennek meg. Többségüket fell kell nyitni és kitisztítani, ami állatorvosi feladat.
¤ A nyári hónapokban a darazsak, a méhek és egyéb szúró rovarok jelentenek veszélyt. A cicák ellenállhatatlan vágyat érezhetnek, hogy zsákmányul ejtsenek egy varangyot, mert lassan mozog és könnyű elkapni. A macska szájába a varangy bőréből méreganyag kerül, ami habzást okoz, ezáltal a cica ki fogja köpni. Ilyankor öblítsük ki vízzel a macska száját, ha lehetséges, majd forduljunk az állatorvoshoz!
¤ A macska étrendjét egészítsük ki naponta kétszer 250 mg C-vitamin porral.
Figyelmeztetés!!!
A világ számos részén a macskákat a kígyómarás veszélye is fenyegeti. Hacsak nem vagyunk jelen, amikor a cicát megmarja a kígyó, nem derül ki egyértelműen a hirtelen rosszullét oka. Ilyen esetekben azonnali állatorvosi ellátás életbevágóan fontos! Ha látjuk a kígyót, de nem tudjuk megmondani, milyen fajta, írjuk le a kűlsejét, mivel az állatorvos így könnyebben tudja azonosítani a fajt, és kiválasztani a leghatásosabb ellenszert. |