Ellés és utódnevelés
Általában véve egyszerűbb kiscicát szereznitanyésztőtől vagy állatmenhelyről, hisz annyi otthonra vágyó macsa és kölyökcica van nálunk. Megtörténhet azonban, hogy kóbor macskát fogadunk be, és hamarosan lekölykezik. Az esetek többségében az anyamacskák probléma nélkül megszülik kölykeiket. Néha azonban felléphetnek nehézségek, és ilyenkor sürgős segítségre van szüség ahhoz, hogy az anya és az utódok egészségét biztosítsuk. A vemhesség általában 59 napig tart. Az időszak végén biztosítsunk a macskának egy csendes helyet, ahol világra hozhatja kölykeit. Ne engedjük ki, mert úgy nehezen tudjuk figyelemmel kísérni egészségi állapotát és kicsinyeiét. Előfordul, hogy az anyamacska valamilyen egészségügyi vagy pszihológiai oknál fogva nem gondozza kölykeit, illetve azok valamelyikét. Néha meghal, még mielőtt felnevelné kicsinyeit, ezért ránk marad a feladat.
Árva kölykök gondozása:
●A kölyökmacskák életük első hetében nem tudják szabályozni a testhőmérsékletüket. Melegben kell tartanunk őket, 24-27 °C közötti hőmérsékleten.
○Az első hetekben néhány óránként kell őket etetni. Vehetünk tápszert, illetve mi magunk is készíthetünk: Tegyünk 2,2 dl friss tejbe egy tojást, 30 ml (2 evőkanál) mézet, és valami megfelelő vitamin/ásványianyag-kiegészítőt. Melegítsük fel a tápszert testhőmérsékletűre (37 °C-ra). Csuklónkra cseppentve ellenőrizzük.
●Etetéshez használhatunk szemcseppentőt vagy cumisüveget. Kaphatóak speciális macskaetető cumisüvegek, amelyek nem engedik hogy légbuborék kerüljön a cica gyomrába.
○A kölykök többsége 50-100 gramm testsúllyal születik. Testtömegüktől függően, 25 grammonként 8 ml (egy kicsivel, mint két kiskanál) tápszerre van szükségük naponta. Ezt a mennyiséget 3-4 óránkénti etetésekkel kell magkapniuk.
●Kéthetes kortól már elegendő 6-8 óránként etetni őket. A harmadik-negyedik hétre előbújnak a fogaik - ettől kezdve adhatunk nekik tejbe kevert konzervételeket is, kis adagokban. A nyolcadik hétre fokozatosan kell elválasztanunk őket (az ételt és az italt).
Figyelmeztetés:
A kölykök életének első heteiben alapvetően fontos a gyakori táplálkozás és a meleg!!!
|