Kihűlés
A macskák, sűrű bundájuknak köszönhetően, nagyon hideg éghajlatú helyeken is képesek élni, bár ebben a tekintetben jelentős különbség van a fajták között. A fajtát például sűrű bundája jól védi a hidegtől, míg a trópusi vidékekről származó fajtáknak vékonyabb bundájuk van. Szó ami szó, a macskák néha kihűlnek, és nem egyszerűen azért, mert hideg van odakint. Egyes végtagjaik is elfagyhatnak - fülük, mancsuk, farkuk.
Kiváltó okok:
● A kihűlés súlyos sokkos állapotra utalhat. Ha eszméletlne macskára lelünk, lehet, hogy kihűlésről van szó - ezt úgy tudjuk megállapítani, ha megmérjük a testhőmérsékletét. A normál érték 38°C körül van. Természetesen elsősorban azt fontos megállapítani, mi okozta a sokkot a macskánál. Legjobb, ha azonnal hívjuk az állatorvost.
○ Ha a macska át van fagyva, mert jeges vízbe esett, bundájának alsó rétege elveszti hőszigetelő szerepét, mivel a víz kiszorítja a levegőt belőle.
Állatorvosi és otthoni teendők
● Dörzsöljük át erősen törülközővel a cicát, hogy életet leheljünk belé. Mihelyt lehetséges, vigyük meleg helyre, ám ne legyen túlságosan magas a hőmérséklet, mivel akkor a vér a szervekből a bőr felé áramlik, s ez csak fokozza a sokkos állapotot. Ehelyett hagyjuk fokozatosan felmelegedni a cicát.
○A kisállat-kereskedésekben lehet kapni speciális, kis teljesítményű melegítőpárnát, ami a macska alvóhelye alá téve, helyileg melegíti. Takarjuk be a cicát törülközővel vagy takaróval, hogy visszatérhessen normális testhőmérséklete. Ne használjunk melegvizes palackot; megégetheti a macskát, ha az nem tud könnyen mozogni.
● Ha a cica mancsa fagyott meg, mártsuk meleg -de nem forró- vízbe. Lehet, hogy a macskának fáj, ahogy a mancsai újból "életre kelnek", ezért legyünk nagyon kíméletesek. |